ESTA

ESTA

סקירה

תוכנית הפטור מויזה (VWP) מאפשרת לאזרחים של מדינות מסויימות לבקר בארה"ב למטרת תיירות או עסקים (זהה למטרת ויזת תייר) לתקופה שלא תעלה על 90 יום מבלי הצורך בויזה. לא כל המדינות משתתפות בתוכנית הפטור מויזה, ולא כל המבקרים מאותן מדינות החברות בתוכנית זכאים להשתמש בפטור. מבקרים ממדינות החברות בתוכנית נדרשים להגיש בקשה לאישור דרך מערכת ממוחשבת הנקראת ESTA - Electronic System for Travel Authorization, המערכת משקללת את הנתונים שהוזנו לה ולאחר מספר דקות במידה והבקשה אושרה יוצג האישור אשר תקף לשנתיים. אישור הנסיעה אינו מבטיח כניסה לארה"ב אלא רק אישור לרדת מהמטוס ולדרוך על אדמת ארה"ב, פקיד ההגירה הוא שיחליט האם לאשר כניסתכם למדינה.

מדינות החברות בתוכנית

אנדורה, אוסטרליה, אוסטריה, ניו-זילנד, בלגיה, דנמרק, פינלנד, צרפת, איסלנד, הרפובליקה הצ'כית, אסטוניה, גרמניה, יוון, הונגריה, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שוויץ, אנגולה, אירלנד, איטליה, יפן, קוריאה, לטביה, שוודיה, ליטא, לוקסמבורג, מלטה, ליכטנשטיין, מונקו, הולנד, נורווגיה, פורטוגל, סן מרינו, ברוניי, סינגפור.

אזרחי מדינות אלו יכולים ליסוע לבקר בארה"ב מבלי הצורך בויזת תייר, למטרת תיירות או עסקים לתקופה של עד 90 יום ובתנאי שהם עומדים בתנאים הבאים:
1. יש ברשותם דרכון ביומטרי יחד עם שבב אלקטרוני (e-passport)
2. נרשמו אונליין דרך המערכת הממוחשבת - ESTA וקיבלו אישור
3. עומדים בתנאים המפורטים למטה של תוכנית הפטור מויזה.

תנאי קבלה

בכדי להיכנס לארה"ב באמצעות תוכנית הפטור מויזה, על המבקרים חובה להיות:

אזרחים של אחת מן המדינות הרשומות מעל, ובעלי דרכון התואם לתוכנית.
להיות בעלי אישור ESTA.
לשהות בארה"ב לתקופה של 90 יום ומטה.
סיבת הנסיעה חייבת להיות:

1. עסקים - מטרת הנסיעה שלכם היא להיפגש עם שותפים עסקיים, להשתתף בכנסים ותערוכות בנושאי מדעיים, חינוכיים, מקצועיים או עסקיים, טיפול בעזבון או לנהל משא ומתן.
2. פנאי/תיירות - היא עבור נסיעת פנאי באופייה, היא כוללת טיול, חופשה, ביקור חברים או משפחה, מנוחה, טיפולים רפואיים.
3. מעבר - באם אתם צריכים לעבור בארה"ב בתור חניית בינתיים לטיסת המשך לארץ אחרת.

כאשר אתם מגיעים לארה"ב דרך האוויר או הים, חובה עליכם להחזיק בכרטיס חזרה או המשך ליעד הבא. אם אתם מבקרים באמצעות כרטיס אלקטרוני, אתם חייבים לשאת עמכם את פירוט המסלול שלכם ולהציגו לנציג מחלקת ההגירה בנקודת הכניסה לארה"ב.

ESTA - תוכנית הפטור מויזה

מטרת התוכנית הפטור מויזה היתה להסיר מחסומים מיותרים בפני מבקרים, אזרחי מדינות החברות בתוכנית, המעוניים לטייל בארה"ב ולעודד את התיירות ולהקל על אזרחי מדינות ההסכם ולמנוע מחסומים מיותרים שעמדו בפני נוסע המעוניין לבקר בארה"ב, לעודד את התיירות הנכנסת לארה"ב ולתרום לכלכלת ארצות הברית.

בעלי דרכון זר של מדינה הנמנית על החברות בתוכנית הפטור מויזה, נדרשים בעת הצ'ק אין לטיסה להציג את אישור ESTA שקיבלו מן המערכת האלקטרונית. באם אין ברשותכם ESTA מאושר, לא תתאפשר עלייתכם למטוס.

תוקפו של ה- ESTA הינו לשנתיים, קרי, ניתן להשתמש באותו אישור במשך שנתיים מיום ההנפקה.

בכדי לקבל ESTA, אתם נדרשים למלא טופס קצר עם פרטים מזהים ולשלם אגרה על סך 14$ באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי בלבד. לא ניתן יהיה לקבל את האישור ללא תשלום האגרה.

כל אזרחי המדינות החברות בתוכנית הפטור מויזה אשר מתכננים לבקר בארה"ב למטרת עסקים או תיירות נדרשים להיות בעלי ESTA מאושר עוד לפני עלייתם על המטוס בדרכם לארצות הברית.

דרישות הדרכון

כל הנוסעים באמצעות ESTA, בלי קשר לגילם וסוג הדרכון שברשותם, חייבים להציג דרכון קריא מחשב. בנוסף, ישנם דרישות נוספות לדרכון שייתכן שתידרשנה, תלוי מתי הונפק הדרכון:
דרכונים קריאי מחשב אשר הונפקו או חודשו/הוארכו החל מה- 26.10.2006, נדרשים להכיל שבב אלקטרוני בתוך הדרכון (e-passport).
דרכונים קריאי מחשב אשר הונפקו או חודשו/הוארכו בין ה- 25.10.2006 - 26.10.2005, נדרשים להכיל תמונה דיגיטלית מודפסת על גבי הדרכון.
דרכונים קריאי מחשב אשר הונפקו או חודשו/הוארכו לפני ה- 26.10.2005, אין דרישות נוספות.

תוקף דרכון:

אנשים הנוסעים לבקר בארה"ב נדרשים להיות בעלי דרכון אשר בעל תוקף של לפחות 6 חודשים מעבר לזמן השהייה המתוכנן בארה"ב. קיים מועדון הנקרא, מועדון ששת החודשים, אשר האזרחים של המדינות החברות במועדון פטורים מדרישת תוקף של שישה חודשים וכל מה שהם צריכים הוא דרכון בתוקף למשך תקופת השהייה. אם אתם מבקרים בארה"ב תחת ESTA, אתם נדרשים לתוקף של 90 יום לדרכונכם. אם לדרכון שלכם אין תוקף של 90 יום, תורשו להיכנס לארה"ב עד לתאריך פקיעת הדרכון. אם אתם אזרחים של מדינה הפטורה מויזה אך הדרכון שברשותכם אינו עומד בדרישות, רצוי שתשקלו להנפיק דרכון חדש העומד בדרישות, אחרת לא תוכלו לבקר בארה"ב באמצעות ESTA ותידרשו להנפיק ויזה רגילה.

זכאות

ישנם מבקרים אשר אינם זכאים להיכנס לארה"ב ללא ויזה תחת תוכנית הפטור מויזה. דוגמאות לאלו ניתן למצוא באנשים שנעצרו בעבר, גם אם המעצר לא הסתיים בהרשעה בגין עבירה פלילית, אנשים עם עבר פלילי (גם אם ניתנה חנינה), אנשים החולים במחלות מדבקות מסויימות, אנשים שבעבר סורבה כניסתם לארה"ב, אנשים שגורשו בעבר מארצות הברית או אלו שנשארו מעבר לזמן החוקי שהותר להם לשהות בארה"ב תחת ESTA. מבקרים אלו מחוייבים להגיש בקשה לויזה, אם ינסו להגיע לארה"ב ללא ויזה, הם עלולים לקבל סירוב בכניסתם למדינה.

מבקרים אשר להם עברות תנועה קלות אשר לא הסתיימו במעצר ו/או הרשעה רשאים לבקר ללא ויזה, בהנחה שהם עומדים בכל התנאים האחרים. אם עברית התנועה התרחשה בעת שהותכם בארה"ב, ויש נגדכם קנס שלא שילמתם או שלא הגעתם לשימוע בבית המשפט, אזי קיימת אפשרות שקיים צו מעצר נגדכם ואתם תתקלו בבעיה כאשר תנסו להיכנס לארה"ב. על כן, עליכם לפתור בעיה זו טרם נסיעתכם לארה"ב על ידי יצירת קשר עם בית המשפט שבו הייתם אמורים להופיע.

סירוב ESTA

אם ביקשתם אישור לקבלת ESTA, והמערכת סירבה את בקשתכם, אינכם רשאים ליסוע תחת תוכנית פטור מויזה, עליכם להצטייד בויזה לארה"ב טרם נסיעתכם.

לחצו כאן להורדת טופס בקשת ESTA